Jak přidat měřící kód Google Analytics do WordPressu

Jeden z prvních kroků, které by měl každý po instalaci WordPressu udělat, je vložení měřícího kódu z Google Analytics do WordPressu. Možností je spousta a my se na ně společně podíváme a vybereme tu nejvhodnější metodu.

V podstatě se jedná o tři základní možnosti, jak kód do WordPressu vložit tak, aby fungoval. Můžeme jej „natvrdo“ vložit do zdrojového kódu šablony nebo vytvořením nové funkce a nebo použít již existující pluginy.

pozn. Google sice doporučuje umisťovat scripty do head, ale z důvodu rychlejšího načítání webu jej umísťujeme do footeru.

Vložení kódu přes funkci do general-template.php

Toto řešení doporučujeme pouze pokud umíte správně editovat .php soubory ve WordPressu

Soubor general-template.php se nachází v adresáři wp-includes, takže cesta k němu může vypadat např. takto: mojedomena/wp-includes/general-template.php

Po otevření souboru stačí vložit kód uvedený níže spolu s kódem z Vašeho Google účtu (vytvoření a nastavení Google Analytics kódu není předmětem tohoto článku). Kód můžete vložit klidně na začátek souboru.

Kód:

Soubor uložíme a nahrajeme na FTP. Po aktualizaci stránky uvidíte ve zdrojovém kódu Váš měřící Google Analytics kód.

Použití pluginu

Existuje řada pluginů, které Vám mohou pomoci s umístěním Google Analytics kódu do Vašeho WordPressu. Já jsem vybral plugin Insert Headers and Footers, který umí umístit Vás kód jak do headeru webu, tak i do footeru. Plugin stáhneme z oficiálních stránek a např. přes administraci WordPressu nainstalujeme v pár krocích viz. níže.

Nahrání pluginu

  • V levém menu vybereme záložku Pluginy
  • Klikneme na Instalace pluginů
  • Poté na nahrát soubor, vybereme složku, kam se nám plugin stáhnul a zvolíme Instalovat

Po nainstalování plugin zaktivujeme a můžeme přejít do jeho nastavení. (V levém menu záložka NastaveníInsert Headers and Footers)

Jak můžete vidět na obrázku níže, tak plugin je velmi jednoduchý, takže můžete do footeru (Scripts in footer) vložit měřící kód z Google Analytics a uložit. Poté opět ověříme, zda kód ve footeru opravdu máme a můžeme považovat úkol za splněný.

Editace souboru footer.php

Toto řešení není ideální, obzvlášť v případě, že často měníte vzhled svého blogu. Tato úprava se projeví pouze u upravené šablony. Plugin a úprava souboru general-template.php je platná pro všechny šablony.

Soubor footer.php se nachází v adresáři se šablonou čili např.:  mojedomena/wp-content/themes/moje-sablona/footer.php

V souboru footer.php je potřeba přidat měřící kód přesně ta, jak je vypisuje Google Analytics čili:

 

Kód vložíme před uzavírací tag </footer> a uložíme.

 

Osobně kódy vkládám do general-template.php abych nemusel instalovat plugin navíc a nebo nemusel vkládat kódy při každé změně šablony. Co Vy? Jakou metodu používáte?

Wladass (12 Posts)

Jsem pisálek, kterého baví psát o doménách a WordPressu. Vlastním jedinečný projekt Monitoruju.net a Geek fórum. Píšu články pro Mujwp.cz a pro Wladass.cz. Můžete mě sledovat na Twitteru, Facebooku a Google+


3 Responses

  1. Petr Moravec 7.3.2019 / 10:37

    děkuji moc, návod pomohl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *